T O P
JimLaheyUnlimited

keskmise inimese jaoks on juba enam kui piisav mis sa teed. mõne jaoks tundub jõusaal juba kergeks kinnisideeks muutuvat selle asemel et keha turgutada mõistliku liigutamisega. jääb mulje nagu iga teine inimene tinderis treenib miski olümpia jaoks vms


Eskrroom

Jim Lahey treenib vast maksa rohkem?


cemmerg

The way she goes, bud…


Snoo_87731

Ja Tinderi asemel peaks olema grindr


bitrar

Laias laastus ja lihtsustatult: - Toitu korralikult. Trenn tekitab lihastes mikrokahjustusi ja nende kahjustuste parandamisel kasvatatakse lihas tugevamaks. Su keha vajab selleks valku. Lihase kasvatamiseks on valgu imendumisel alampiir ja ülempiir. Alampiir on ca 0.40\*(lean weight kg) ja ülempiir ca 0.55\*(lean weight kg). Alla alampiiri on taastumine minimaalne, üle ülempiiri läheb ülearune tagant otsast potti ja minema. Sellest tulenevalt, ideaalne on süüa kas neli korda päevas ca 0.55\*(lean weight kg) valku või siis viis korda päevas ca 0.44\*(lean weight kg) valku. Päevane eesmärk on lihase kasvatamiseks ca 2.2\*(lean weight kg) valku, maintenanceks ca 1.6\*(lean weight kg). Eesmärk on tagada järjepidev piisava valgu kogus kehas. Süskarid, rasvad ja kõik muu on samuti oluline ja vajalik. Paljud esmaentusiastid lõikavad esmase hooga liiga palju süskareid jms oma dieedist välja. Süüa võib kõike, tähtis on tasakaal ja kuulata mida su keha sulle ütleb. - Maga korralikult. Keha vajab taastumiseks aega, sõltuvalt tunnetusest sihi ca 8 tundi öö. Mõni inimene vajab rohkem, mõni vähem, aga kui sa oled alles värskelt tõstmisega alustanud anna oma kehale kindlasti pigem rohkem aega taastuda. - Treeni igat lihasgruppi kaks korda 7 päeva jooksul. Harvemini ei anna lihasele piisavalt koormust, tihemini treenimise asemel pane oma kahe korra sisse mahtu juurde. Algajale tõstjale sobivad suurepäraselt tuntud programmid nagu 5x5, PPL, jne. Programm pole püha, aga algajana ülikasulik et tagada tasakaalus koormus kogu kehale. - Keskmisel iga 6-8 nädala tagant võtta deload week kus teed tööd poolega oma igapäevasest raskusest. Eesmärk on andes kõõlustele aega taastuda, aga samas hoida saalis käimise rutiini. Sinu lihased taastuvad kiiremini kui su kõõlused ja kõõlused vajavad puhkust. Deload weekil keskendu tehnika lihvimisele ja iga harjutuse nüanside paika ajamisele. - Kui sa pole varem tõstmisega tegelenud soovitan võtta mõneks ajaks eratreener. Iga kord kui ma saali astun näen ma kuidas keegi teeb mingit totaalset idiootsust. Ära õpi halbu harjumusi sisse, treener õpetab sind tõstma nii et sa saad seda teha pikki aastaid ilma endale viga tegemata. Treeneritest soovitan nt [Siim Kelnerit](https://sparta.ee/spordiklubi/jousaal/tunne-jousaalitreenerit/list/tunne-treenerit/siim-kelner/), kellega koos olen kunagi ka ise tööd teinud. Edu.


35698749b

> Algajale tõstjale sobivad suurepäraselt tuntud programmid nagu 5x5, PPL, jne. Lisaks siia r/fitness wiki lingi, siin on päris hea valik läbimõeldud programme, soovitaksin lihtsalt valida ühe, mis meeldiv tundub. Nii kaua kuni toit ja uni korras on ja trenne vahele ei jäta töötavad nad kõik. https://thefitness.wiki/routines/


AdInternational9219

Treeni igat lihasgruppi 2x 7 päeva jooksul? WTF? 3se spliti puhul 6x nädalas miinimum? 4-5 trenni (mõtlen jõutrenni) nädalas on isegi palju algajale tegelikult. Ületreenimine on väga tavaline nähtus. Iga trenni järel 1 puhkepäev on hea 2 puhkepäeva ideaalne ütleks ma. Mingeid cardio trenne võid kindlalt vahele teha (jooksmine, ujumine jne). Kava esimene mõte on et sa treenid kõiki lihasgruppe. St sa veendud et sul on valitud harjutused, millega sa käid kõik keha lihased üle. Teine point kaval on jaotus, milliseid lihasgruppe mingil päeval treenid. St kõiki lihaseid ühel päeval treenida on palju ning jaotus garanteerib ka pikema puhkuse lihasgrupile, sest järgmine trenn treenid teisi lihaseid. Isiklikult soovitaks mingisuguse 3-4 päeva peale jaotatud kava ikka teha. Kava siseselt loomulikult aegajalt tasub harjutusi muuta, et vaheldust oleks. Samuti on hea vahel samu harjutusi madalama raskustega ja pikemaid seeriaid teha, mitte alati maksimumi piiri peal pressida. Algajale on ikkagi parim personaaltreeneriga paar trenni teha ja kava paika panna, kui mõnda asjaga kursis olevat sõpra pole juhendama võtta.


bitrar

Kui sa pole terminoloogiaga kursis siis soovitan mitte ülereageerida. Kaks korda 7 päeva jooksul ei tähenda kaks korda nädalas. Kui sul on nt kolmene split ABC, siis saad selle jaotada Esmaspäev: A Teisipäev: B Kolmapäev: puhkus Neljapäev: C Reede: A Laupäev: puhkus Pühapäev: B Esmaspäev: C Teisipäev: puhkus jne. Nädalas viis trenni, aga treenid iga lihasgruppi 7 päeva peale kaks korda.


midaon66

Veits over kill algajale minu arust. Las saab trenni harjumuse sisse kõige pealt


bitrar

Koormust tuleb reguleerida trenni mahuga, mitte trenni vahele jätmisega. Kui keha pole järgmiseks trenniks eelmisest trennist taastunud tuleb kavas mahtu vähendada mitte hakata trenne vahele jätma.


gorgeous_cavelady

Ma käin mitu aastat, aga kindlat kava enam ei jälgi. Teen, kuidas tunne on. Mõnikord ainult jooksen lindil. Korra nädalas käin ujumas. Ehks siis 2-3x jõusaal, 1 kord jõusaal+ujumine. Eks oleneb, Mis su eesmärk on. Mina nt käin, et suurendada füüsilist aktiivsust päevas.


Eskrroom

Algajale mu meelest 2-3/ndl kogu keha parim, kui stagnatsioon tekib, siis lähed alles splittide peale üle. Ise ca 15a on-off jõudu teinud, hetkel kava: A1 3x5-8 pull up A2 3x5-8 dips A3 3x5-8 leg raise. B1 biceps curl hantliga 3x8-12 B2 õlapress hantliga 3x8-12 B3 topelt sangpommiga front squat /bulgarian split squat raskustega 3x8-12. Suht heas füüsilises vormis olen, samas maailma kõige tugevam pole. Ei võta mega palju aega, enesetunde teeb heaks ja keskmisest inimesest kõvasti paremas vormis. Seda jõudu teen 2x/ndl, korra teen lihasvastupidavust ka(A1 10x10 kettlebell swing, A1 kätekõverdus 10x10), kui lund maas pole sõidan ratast ka 2-3x/ndl.


Mortidio

Ma plle kindel kas saalitreeningus see nii tähtis on, aga ära kõõluseid ärs retsi


Immediate-Double3202

Kava suur eelis on see, et kui teed samu harjutusi iga nädal siis on lihtsam võrrelda tulemusi nii välimuses kui ka, mis harjutustel on juurde tulnud kui palju. Kui areng peatub või välimuse järgi teatud lihased ei arene piisavalt võrreldes teistega on lihtsam kava natuke muuta vastavalt vajadusele. Toitumise koha pealt kaa ei soovita kõike magusat ja rämpsu vältida, vähesel määral on hea, sest mingi hetk 99,9% inimesi murdub ja siis söövad üle. Magusa isu vastu aitavad näiteks suhkruvabad joogid(pepsi max jne).


kakaoija

Kui sa juba ära jagad, et mis päevadel mis lihasgruppi teed ja kasutad ka variatsiooni on väga normaalne. Rohkemat peale hea toitumise polegi vaja.


ViolaPurpurea

Mul on kava, aga mitte väga range, sest ei viitsi jouksis oodata liiga kaua ning hindan seda, et saan natuke tunde järgi panna. Push, pull, legs. Tavaliselt nädala jooksul kaks korda läbi, vahetan põhilist tõstet (esimene ja suur harjutus, millele keskendun) osades gruppides (ehk siis esimene pull nädalas deadlift ja legs hip thrust, teine pull nädalas row ja legs kükk. Harjutused enamasti samad, kui mõni päev löögile ei pääse jõuksis või lihtsalt ei taha mingit kindlat accessory harjutust teha, jätan vahele või võtan asenduse. Põhiline minu jaoks see, et söön ja magan hästi, keskendun soorituse kvaliteedile ning kindlasti _progressive overload_ - enamasti üritan suurele tõstele kas ühe repi või natuke raskust juurde panna. Enamus kordadest teen 10min kõhulihased lõppu, siin tihti väga erinevad harjutused, muidu lihtsalt ei viitsiks ausalt. Vahepeal väike kardio ka otsa, kuigi üritan lihtsalt enamasti päeval rohkem liikuda ja kord nädalas mõne pikema jalutuskäigu või matka teha.


Matka89

Esmapäev - rind ja biits Teisipäev - selg ja triits Kolmapäev - jalg Neljapäev - õlg Reede - vars Nädalavahetusel kui viitsimist on siis lähen jooksen ala 10km vms aga jooksulindil on jubeigav. (Plaan on järgmiseks korraks telefonist film käima panna, et igav poleks) Ja üle ühe kuu on power month. Tõenäoliselt mitte kõige parem kava aga mulle sobib ja toimib.


effoffalice

Kava võiks niipalju olla, et kui trenni lähed, siis tead, mis teed. Iseenesest pull-push-legs on populaarseim ja treenisin ka ise aastaid selle alusel. Praegu on üla- ja alakeha eraldi ning muudel päevadel kardio. Üldiselt teen ikka samu harjutusi samas järjekorras, aga aeg-ajalt on hea treeningrežiimis muudatusi teha, kas lisada kavva midagi uut või vahetada millegi järjekorda päeva treeningkavas. Kõlab sul nagu vinks-vonks treening igatahes, lisaks mainin ka, et jumala OK 5 korda nädalas treenida, seni kuni tunned, et keha ja vaim pole ülekoormatud.


Ok_Calligrapher2212

Tänks, pull-push-legsi pole nainudki, tundub asjalik. Ikka tean, mida teen, ma alati pigem sportlikum olnud, aga tahaks veidi lihaseid ka suuremaks jne ja hakkasin jõusaalis käima. Ma pmst mõtlesingi seda, et mul ei ole mingit kahe kuu pikkust kava, et mis harjutust ma täpselt mingi päev teen, vaid ma tean, mis harjutused on rinnalihastele, biitsepsile, jalgadele jne ja siis teengi nt nädalas kaks korda rinda-biitsepsit, aga ma ei tee samu harjutusi, vaid erinevaid pidevalt. Sama teiste lihasgruppidega. Kui tean, et täna tahan rinnalihaseid ja biitsa teha, siis ma trenni jalutades panen selle päeva kava paika, et mitte jõuksis mõtlema hakata, et mida nüüd teha. Ma olen tundide ja tundide kaupa youtubes athleanx mehe videoid ka vaadanud, sealt saab päris palju targemaks, mis harjutused on efektiivsemad ja mis mitte


skillerprod

Professionaalne kava lihtsalt seab paika intensiivsuse ja mahu nii et ära taastuks. Samas katab ka ära kõik lihasgrupid, algajad vb ei teagi näiteks et mingi lihas eksisteerib ning seetõttu ka ei treeni seda


Parimnimi

4-5 korda on võibolla liiga palju, su lihased ei jõua taastuda. Ise säästan praegu jõusaali arvelt, kuid enne jõudsin käia kaks korda nädalas. Tegin ühe trenni jooksul vaheldumisi harjutusi kõhulihastele ja jalgadele (meestel on siin muidugi teine lugu, ma ei tahtnud lihtsalt, et mu õlad läheks veel laiemaks). Kõht läks kusjuures lamedaks väga lühikese aja jooksul.


Moist_Wing8470

Lihased taastuvad max 24-48h ehk kui sul on 3 päeva peale ära jaotatud lihasgrupid siis sa võid iga päev ka käia kui hing ihkab


Parimnimi

Ah vot miks neid jaotatakse... Aitäh


Fantaffan

Käin 5-6 korda nädalas push pull legs kava järgi ja täiesti ok on.


xyzteljel

Sellest PPL-ist pole varem midagi kuulnud. Peaks proovima. Mul on aastaid olnud tsükkel nii et 1. päev rind+biits, 2. päev jalg+õlg 3. päev selg+triips. Ma mõtlesin et see on siuke klassika algaja tsükkel.


[deleted]

Pole mingi jõusaalihunt aga trenni teen 4 korda nädalas ikka. Kui sa näed kuu ajaga positiivseid muudatusi siis sa oled õigel teel. Kindel kava aitab pigem sellega, et sa ei unusta mingit kindlat lihaste gruppi treenida.


Cuzzake

Täpselt need küsimused vastab sulle kõige paremini ära personaaltreener. Soovitan väga: [https://www.facebook.com/personaaltreenermelissa](https://www.facebook.com/personaaltreenermelissa)