T O P
kallerdis

Mul suuremapoolne 3 toaline korter Pangalaen nüüd euribori tõusuga 700 Kodukindlustus ja muud kindlustused 80 Keskküte 180 Muud kommud 80 Elekter 50 Nett/tv 35 Ehk tonni kanti läheb ainuüksi korteri peale. Elan üksi ka ning muud kulud ka kõvasti tõusnud. Aasta kaks sai veel 2k EUR kuus kulutustega hakkama, nüüd juba sama elustiili jätkates läheb tihti igakuiselt 3k kulutuste ligi


Onlycommentcrap

Üksi suuremas kolmetoalises korteris elada on ka muidugi huvitav otsus.


kallerdis

majanduslikult mõeldes jah, aga samas hea on panna suuremat kola teise tuppa ning teine magamistuba mul tehtud kontoriks ja kui külalised tulevad siis saavad nad ikka oma voodi kus magada. Pole need kommunaalid ka väga suurt midagi veel, mõnel 40m2 elanikul sama suured kommud.


teeekuuu

Aga miks mitte? Eraldi tuba, kus arvuti jms, külalistele lahti käiv diivan. Kui tekib elukaaslane ja laps, siis on lapsele tuba juba olemas. Isegi nii lihtne asi, kui pesurest- hea sinna tuppa seisma panna. Elasin aastaid üksi 3 toalises ja hiljem Tln kolides koos naisega 2 toalises elades, tundsin küll ruumipuudust. Ise elan 3 toalises, 68 ruutu. Pangalaen uue euriboriga 877,33. Kommunaalid ca 130(elekter, küte ja vesi sees). Kodu nett+tv 35€. Kindlustus 30€. Ainult kodu eest ca 1100€. OP kuludest kütte osa ebamõistlikult suur imo


Parimnimi

Ühetoaline, 22m2. 280 üür 160 kommunaalid 26 elekter 16 nett


Ad9070

Mis elektripakett sul on?


Parimnimi

Eesti Energia börsihinnaga


[deleted]

[удалено]


Weak-Seaweed6037

jah, täpselt seda ma mõtlengi. üksi olles tundub riskantne nii täpi pealt toime tulla sellise suure kuluga. peagi teeme korterile hindamise ja siis saan erinevaid stsenaariume võrrelda...


Brilliant-Line-2616

targutan veel veits, aga mõtle ka oma reaalsele ruumivajadusele. kui ikka rahakott väga kõvasti surub, siis teoorias hea planeeringuga kahesest (eraldi toad pluss köök) annab päris viisaka bang for the buck faktoriga asja välja võluda.


kypsikuke

Jaa, ma nõustun. Vahepeal otsisin asendust praegusele elamispinnale (2 tuba 40 ruutu), ja jeerum kui ebapraktilisi planeeringuid on. Arvestades ka, et paljud kulud jagatakse ühistutes ruutmeetrite järgi, siis mingid 15ruudused koridorid on mu silmis täielik raiskamine kahetoalises korteris. Mu praeguses elamises on iga ruutmeeter nutikalt kasutatud ja loodud mahukad panipaigad-garderoobid koos kodukontori nurgaga, et ma ei ole kuskilt leidnud võrdväärset vähema kui 60 ruudu peal.


kypsikuke

Selline näiteks https://preview.redd.it/zs4jax8311fa1.jpeg?width=586&format=pjpg&auto=webp&v=enabled&s=c65b12ca8b6407b93423317f537a87851e02d561


pro-diletant

Siin on rõdul teravnurgad, olen näinud kortereid kus need korteris sees on. See korter on perfektne kunstikogujale...välisuksest alustad koopamaalingutest ning ringiga esikusse tagasi tulles oled juba Campbelli suppi ning modernismini jõudnud.


Petazir

korralik kunstiateljee tõesti..


Brilliant-Line-2616

vajalik tunnel:D


Petazir

see koridor on küll seal ruumi raiskamine ja pigem maksad juurde nende m2 pealt :D


Weak-Seaweed6037

Nõus ja tark targutamine sobib ka :D


roosikrants

Ära tasulist hindamist telli, see hindamisakt ei pruugi praegust turuolukorda peegeldada. Võta appi mingi k o r r a l i k maakler, kes ütleb sulle turuhinna ära ja seda tasuta. Ära sellist usu, kes sulle puusalt ütleb. Hea oleks, kui ta selgitab, kust või kuidas ta selle hinna peale tuleb.


AMidnightRaver

Liikuri 18a, 2019 vist oli piisavalt valmis, et sisse kolida: - 60-62 m2, vahepeal nad arvestavad rõdu ka sisse, vahepeal ei, idk - 478 laents - eelmine KÜ arve 205,94, suht kirves, suvel võib 100 või alla tulla - Telia sai 56, aga see juba oma lollus - parkimiskoht katusega parklas on hea asi, tunnen, et saan väärtust - sitaks vaikne on ka ja merd näeb aknast Päris palju saab võita vähem prestiižema linnaosaga nõustudes.


BigPoppaSenna

>Liikuri 18a Nice!


ampsuu

143 € ühistu laen ikka päris hull värk. Mis laenuperiood on?


Weak-Seaweed6037

kaheksa korteriga väike maja. lihtsalt ei jagune ära see summa väiksemateks tükkideks. kui oleks panelka, siis jah...


ampsuu

Noja. Ma küsisin laenuperioodi, et mõista, kuidas ühistu majandanud ennast on. Ma olen elanud paaris renoveeritud kahekordses Pelgulinna ja Kalamaja puitmajas ja no ühistu laenud üle 50 euro ei olnud.


Weak-Seaweed6037

umbes 10 a jäänud vist. võiks muidugi kaubelda, et koormuse mõttes laenu suvel rohkem ette maksta ja talvel makset vähendada.


a-net_

10a 143 on kõva sõna. See tähendab umbes 17 000. Minu korteri laenu tagastamine on 30 ringis. Arvesta et teises korteris on laen 3-4x väiksem. Kui asukoht või mingi muu asi nüüd ei loe siis mina müüksin selle korteri maha.


EasyIndividual

Elan üksi 52m2 korteris, 2016 renoveeritud maja (C energia), laen 680, kindlustus 11, eelmise kuu kommunaalid (elekter, vesi, küte, haldus) 180, nett 23


jokerfan

Mingit nõu ei oska ega hakka andma aga statistika mõttes võin selle kuu püsiarved kirja panna. 3 (73m²) toaline üürikorter pelgurannas. Kommud - 305.04 (millest küte 154.72) Elekter - 51,14 (258kWh) Elisa (TV/Internet + Telefonid) - 146,82 Üür - 350 Tean, et üür on sigaodav võrreldes teiste selliste korteritega, kuid see on suht nukras seisus ja vajaks täieliku remonti.


Weak-Seaweed6037

pead üksi üleval või jagad kulusid kaaslasega?


jokerfan

Jagan. Üksi makstes ma oma palgaga toime ei tuleks.


a-net_

Muideks veel kuigi OT. Neid ärka üles lilleke soovitusi leiad tihtipeale teistes foorumites. näiteks foorum mis algab p ja lõppeb l tähega. Samuti ka FB ja ajakirjanduse foorumites. Ma ei ole ühtegi ärka üles lilleke soovitust siin näinud ja sellepärast mulle Eesti Reddit nii meeldibki. Isiklikult olen lõpetanud oma närvide rikkumise ja lahkunud kibestunud foorumitest. 😅


Varsakabi

Kui eelarve sellele vastu peab, siis soovitaks korteri välja osta. Lapsega elades on 3-toaline paraja suurusega. Kas sa oled kuu eelarve ka teinud? Tead, kui palju kulub söögile, meeleleahutusele jms-le? Mainisid palka, aga äkki oskad midagi sellist, millega saaksid oma sissetulekuid suurendada? Tallinnas olen vaid korterit üürinud ja seega siia statistikasse ilmselt hästi ei sobitu. 2-toalise korteri üür üksi oli nõks üle 500 euro, millele lisandusid kommunaalkulud ja nett (ca 30 €).


Weak-Seaweed6037

jah, täpselt. laps on küll kenasti jagatud ja split on suhteliselt sõbralik, aga ikkagi tundub parem, et tal oleks oma ruum pikas perspektiivis ka minu kodus ja ma ei peaks diivanil elama selle pärast. olen teinud eelarveid ja tegelikult oskan väga hästi nädalamenüüdega jne hakkama saama, aga mul ei ole alati järjepidevust neist kinni hoida. siis lähebki nii, et boldid korra ja võtad väljas mõne joogi sõbraga ja ongi päevaga nädala eelarve läinud. eks peab sellega tööd tegema. sissetulekutega on nii, et olen kulturnik ja selle kohta saan vabakutseliste kolleegidega võrreldes juba väga head sissetulekut. teen vahel kõrvaltöid ja see aitab keerukatest hetkedest läbi tulla siiani. aga kuna mu valdkond annab mulle meeletult eneseteostust, siis teen plaane natuke selle mõttega, et suurt palgahüpet oodata ei ole. ma pigem kohanen käesolevate materiaalsete võimalustega kui kasvatan neid tehes midagi, mis mind vaimselt ei toida.


Petazir

Selle järgi lugeda on sul ikka päris piiri peal eelarve kui endale ei jäägi kõrvale... Loodetavasti leiad hea lahenduse enda murele


Klutzy_Review_8306

Põhja-Tallinn, 60m2, 10a vana maja, kommunaalid 130, elekter 100, nett 30. Laen juba makstud.


DexterIsBack911

B - energiaklassi 36m2 korter: kommunaalid kokku - 150 nett - 25 Vanasti tundus liiga väike korter, nüüd teiste kommunaale nähes olen hakanud hindama väiksemaid kortereid.


MakeupEnthusiast90

Uusarendus 2 toaline ca 42 ruutu. 600 laen 200 kommunaalid (koos elektriga) 30 nett Elame abikaasaga kahekesi, mõlemal sissetulekud pisut üle Eesti keskmise. Ei kujuta ette kuidas üksinda toime tuleks.


packofkools

3-toaline Tallinnas, 65m2. Uuemapoolne maja, oli vist ehitatud kuskil vahemikus 2006-2009. Laen ja kindlustus: 830€ Kommunaalid/ühistu arve: 215€ (max, mis nüüd talvel on tulnud ja seda ka sp, et sai kuu aega perega haige oldud ja ainult kodus istutud) Elekter: 45€ (max, sama olukord, mis ülal kirjutasin sulgudesse) Internet: 5€ :D


a-net_

Mis pakett on sul netis või on see mingi töösoodukas?


packofkools

Mul on teenusepakkujaks Telset. Neil oli sügisel mingi ulme odav kampaania, samal ajal, kui ma liitusin


a-net_

Huvitav tallinnas minu tänavale nad teenust ei paku. Mul on piiramatu nett moblas 17,99 eest ja panin selle Sim kaardi mobiilse ruuteri sisse ja kasutan nii kodus kui ka väljas. Elisa teenuse lõpetasin sügisel


packofkools

Mul oli ka eelmises elukohas Elisa ning ta oli võrreldes Telsetiga rämedalt pask. Samas Elisaga oli mul 150 mbps pakett, nüüd 100. Vahe on vast selles, et uude korterisse ostsin ise eraldi korraliku ruuteri.


Tudrik

Elan kuti ja koeraga Kristiines. Korter 63 m2, 3-toaline. Laen iga kuu 440 (märtsis meil 6kuu euribori tõus). Ostsime 2a tagasi. Kommud viimati 250 (kõige kallim arve senini, soojus sellest 118 euri, KÜ laen 30 euri) Elekter lisaks juurde 40-45 (üldteenusel, meil palju elektriseadmeid ja selle arvelt kokku ei hoia. Enne üldteenust saime kõige kõrgeima arve 70) Telia 50 (korteri nett+kuti telo+kuti ema nett vist ka) Kindlustused kokku vist 70 euri (kodu, laen, elu) Teliat maksab kutt, muu teeme täpselt pooleks.


redditfreddit090

Võta sellest maha ühistu laen ja nett , sest laen on laen ja nett on mugavus ja 304€ kallimal kuul on suht ok kulu. Ära vaata ühte kuud, löö viimased 12 kuud kokku ja võta keskmine ja arvestagi igakuiselt maksad oma kontole keskmise , siis ongi püsikulu sellise tasemega. Sõltub sageli mis on kellegi jaoks soodne, võib olla ongi soodsam välja osta, kui võimalused selleks olemas, sest pool on juba sinu oma, lisaks jääb ära kolimis- ja uue koha sisseseadmiskulu ja lastele tuttav elukeskkond millega ei pea harjuma ja tehingu saab teha kiirelt. Sageli saab takistuseks see, et ei suudeta otsustada kumb pool selle tehingu teha saab. Hiljem võid alati seda müüa tervena, kui vaja edasi liikuda ja ei pea mõtlema ka seda, et ostad endise elukaaslase vms käest kuna oled olukorras kus pead niiehknaa midagi ostma. Võiks alustuseks ringi vaadata mis kuluga saab samaväärset osta või rentida, laste tegevuste ja sõprsuringkonna läheduses. Kui uue ostmise laen või rendikulud jäävad samasse kanti, siis ei ole mõtet eriti kuskile liikuda. Kõik valikud saab seejärel excelisse ja selle pealt otsustada


Brilliant-Line-2616

laen on laen ja selle võib maha arvata - vahet seal on, mis silt selle peal on, OP peab seda maksma ja tema jaoks on see väljaminek, mis peab jääma väiksemaks kui sissetulek. nett tänapäeval on juba suht inimõigus, eriti tallinnas. edit: täpsustasin sõnastust


redditfreddit090

No siis võib vabalt võtta selle, et kõik mis sisse tuleb kulub ära ja pole mõtet edasi arvutada. Ma saan muidugi sellest üldistusest aru, et mis seal vahet, aga löö ikka excelis eraldi tulpa , sest n seda korterit välja rentides peaks seda ikka omanik ise maksma jne Laen on võetud (KÜ) sissetulekule lisaks , seda raha ei olnud olemas ja selle teenindamiseks maksab KÜ põhiosa + intressi , st laen ise juba jaguneb kaheks osaks mille üle arvestust pidada. Korteriühistute puhul on ka selliseid kelledel laen on väiksem/suurem või seda ei ole üldse ja iga uue koha puhul, et see kulu võrreldav oleks tuleks seda arvestada eraldi.


Brilliant-Line-2616

ma saan ka aru, mis sa mõtled, aga antud korteris elamise puhul on see OP jaoks miinusrida sildist olenemata. välja rentides on kokkuleppe küsimus ja paraku tihti on praktikas nii, et kui üürnik justkui seda maksma ei pea, siis maksab ta selle kõrgema üüri näol ikkagi kinni.


redditfreddit090

Oluline on aru saada millest miinusrida (sildist olenemata) koondina koosneb , siis on asjad võrreldavad ja kulud kobineeritavad . Tegelikud kommunaalid võrreldaval pinnal ei ole megakõrged. Ühistu laen on kõrge, aga me ei tea kui suur on ühistu ja laen, intressikulu jne ja kas võimalikus uues asukohas see laen on või võetakse homme suurem. Seaduse järgi ei ole KÜ laen (kui kellelgi on ka kokku lepitud lepingus, et tema seda tasub, siis see õigustühine ja lepingu lõppedes tehke kohe tagasinõue ja saate selle osa tagasi) rentides kokkuleppe küsimus, üür muidugi pannakse alati kõrgem, kõik ok ja kahjumit ju keegi ei toida :)


Brilliant-Line-2616

tavainimese jaoks on summaarne kulu vähemalt sama oluline kui üksikud read. teises kohas ta võib-olla maksab tõesti 15 eurot rohkem kütte eest, aga ühistu laenu pealt 130 vähem. tõenäosus, et praeguses keskkonnas uues kohas homme suurema igakuise tagasimaksega laen võetakse... noh, mõtteks hea küll. uue regulatsiooni kohaselt võib leppida ka kokku, et üürnik maksab "korrashoiu- ja parenduskulusid".


redditfreddit090

Nõustun, aga ma ei ole eri-inimene :) ja muidugi koondi saab üle ridade ja üle oma varju saab ainult võlgu hüpata. Aga seda teadvustamata sa ei teaks ju võrrelda sedagi mida just ütlesid: "võib-olla maksab tõesti 15 eurot rohkem kütte eest, aga ühistu laenu pealt 130 vähem" Ära lase ennast uuest regulatsioonist eksitada KÜ laen ei ole korrashoid- või parenduskulu ja on seaduse järgi korteriomandi omaniku kulu mis ei ole otseselt seotud korteriomandi kasutamisega. Muidugi üür pannakse selle võrra kõrgem ja edasi ei ole üürniku asi mis kulusid selle rahaga kaetakse.


Brilliant-Line-2616

me juba jaurame:D esimese poole osas - minu point on, et OP ei saa oma kuludest maha võtta ühistu laenu. kü laen ja parenduskulu - minu teada siiski on. kui pärast viitsin, võin eelnõu seletuskirja üles otsida ja kontrollida. edit: praegu ei loe küll kuskilt välja, et kü laen ei oleks parenduskulu.


miilu777

85m2 korteri detsembri kulud olid - laen 305€, kommunaalid 47€, elekter 166€ (meil elektriküte kombineeritud kaminahjuga), net ja telekad 53€, kindlustus 9€.


Affectionate-Habit94

2 toaline üürikas (42 ruutu), kom. kulud (sh elekter) oli dets. eest 213€ + üür 550€.


skeletal88

Umbes 300 viimati ühistule, kütte hind oli rekord, 106€ pole varem olnud kunagi, seni oli max 60€ kõige külmemal kuul, 155€ sellest on renoveerimislaen, pandi 8a tagasi 15cm villa seina majale, uued aknad ja soojustagastusega ventilatsioon jne. Elekter on vb 20€ Varem oli korteri ostu laenumakse 380, nüüd üle 500, tänu euribori tõusule 261€ fix põhiosa ning intressi makse tõusis 160€. Korter 4 tuba ja 82m2


kypsikuke

Mina elan pereliikme laenuga ostetud korteris, mille eest tasun ta laenumakse ja kõik kommunaalid. 2 tuba, 40 ruutu, 5 aastat vana maja, B energiaklass. Laenumakse oli jaanuarini 295, nüüd 390 euri. Kommunaalid olid jaanuaris 180 euri, sellest elekter 177kwh 33euri ja küte 67 euri (kütte kogust ei tea täpselt, kuna maja küte jagatakse kõigi vahel ruutmeetrite järgi, aga tõesti on soe vähemalt). Internet 100 mbps ja mingi väike pakett telekanaleid 35€ kuu.


Wrong-Agent

155 eur gaasile 60m2 korteris on kuidagi palju. Olen teadlik, et gaasi hinnad on hetkel üpris kõrged aga kui gaasi kasutatakse ainult vee sooojendamiseks ja kütmiseks, siis tundub kulu kuidagi liiga suur. ​ Kui gaasiseade on vana, siis tasuks mõelda seadme väljavahetamisele. Uuemate seadmete, ehk kondensaat katelde hinnad koos paigaldusega jäävad umbes 1.5k eur kanti.


Weak-Seaweed6037

katel on uus kondensaat, 4 a vana ainult. pliit on ka gaasiga ja kokkan päris palju. maja energiatõhusus on C. minu pakettide järgi on gaasi hind kahe aasta tagusega võrreldes umbes kolmekordistunud. detsembris 2020 maksin sama koguse eest 60€ ringis. nii lihtsalt on need hinnad praegu.


a-net_

Pliidi suhtes soovitan vahetada gaasi / induktsiooni peale st 2/2. Tegin selle valiku ja ei ole kunagi kokkanud enam gaasiga 😅 Friikartulid näiteks valmis 3 minutiga. See aga gaasikulusid vist oluliselt ei vähenda.


Weak-Seaweed6037

olen ka nüüd hiljem mõelnud selle peale, et efektiivsuse mõttes induktsioon parem, aga ma ei ole just selle arvatavasti marginaalse säästu pärast seda vahetust teinud.


xyzteljel

Mul 3 toaline korter 2018 a majas. Pinda u 60 m2, laen 450eur, kommunaal eelmine kuu 200 euri, lisaks nett+tv 30 euri, kindlustus 60 euri/aasta.


a-net_

60 ruutu. 266 kommunaalid 20 elekter Neti võtsin piiramatu mobla peale,ka kodus. st siis 0 Gaasiboiler, keskküte. Elektroboiler on tunduvalt kallim.


Own_Ad_4707

Korter 3 tuba, 71 m2 Laagris, uues majas. Laen ca 750, viimased kommunaalid 280(seal sees elekter,gaas, vesi jms). Telia ca 60. Peres meil mina mees ja 2 last.


ndr83

120m2 korter. Elektriküte. KÜ arve 215 ( prügi, hooldus, KÜ laenumakse). Kodulaen 770. Telekomikulud kogu pere peale ca 100. Elekter varieerub suvel-talvel 150-400 vahel.


Salaneuvos16

Korter 50 ruutu. Kommud olid 330, elekter 35.


IcemourneNew

ma olen üürikas muidu ja pidin kolima pea kõige sitemal ajal, kohe varsti kolin loodetavasti uuesti tuttava soovitatud kohta Ühetoaline paneelikas, täielik remont tehtud, näeb uus välja, 30m2 (edit: mustamägi) 425 üür 10,63 kindlustus (rendin.ee) 150,68 kommunaalid + elekter detsember 36 nett 622,31 kokku


Altruistic-Deal-3188

Kahetoaline, tln kesklinn 48.5 ruutu Ühistule 30, Elekter 20 (fiks 7s/kwh), Gaas (pliit) 5, Muud kulud umbes 100 (millest küte 75), Tv+internet 70, Laenu pole


BigPoppaSenna

3 toaline maja: puud 400 eurot aastas (vist on rohkem iga aastaga), aga kui sa järelkäruga mööda Tallinnat ringi uitad siis saab tasuta ka ;) mis asjad need laenud veel on? ahh jah, maksan 44 eurot kuus uue Sammi telefoni ette, damn advertising ja cashbacks got me 😝


FuckingRareUsername

Tallinn, 3 tuba uues majas 90m2 Üür/ Laen =0 Komunaalid + elekter 400 Kindlustus 15, nett 21, valve 19


Ordrig

Üksi 60 ruutu 3 toaline. Kes nüüd arvab, et see on mingi väga suur korter siis ei ole. Elutuba on elutuba, diivan, telekas, söögilaud - ega rohkem ei mahugi sinna, magamistuba on arvuti ja mobiili vaba, ning kodukontor. Töötan kodust. Ei kujutaks ette kuidas 2 toas säiliks vaimne tervis. Laen euribori tõusuga 770. Oli oluliselt vähem. Kommunaalid, kindlustused ja side hetkel 400 või natuke üle. Paar aastat tagasi olid kõige hullemad/külmemad kuud kõik kokku alla 300. Iga kuu jääb natsa puudu.


Ellubori

Kolme toaline 73m² 2006a gaasiküttegs majas. Detsembri kommunaalid 360€ (küte 210€, elekter ca 75€). Interneti arvet ei mäleta, aga see pole ju korteri põhine asi. Üks asi on igakuised kulud, aga arvesta ka kui kallis on kolimine. Ette kogutud 5000€ kadus nagu niuhti, mööblist ostsime ainult ikeast voodi ja riidekapi(uksi veel pole), pesumasina ja söögilaua ja toolid. Muu mööbel sai kaasa toodud või jäi eelmistest omanikest maha. Füüsilised kolimiskulud seejuures 0€, vanad pappkastid töö juurest ja bussi laenasime rabarberi koogi eest.


a-net_

Ma sisustasin eelmine aasta ostetud maja (hetkel veel suvila) kvaliteetselt alla 1000. Kõik asjad olid teise ringi asjad aga väga kvaliteetsed. Ikeast näiteks leidsin leiunurgast 180x200 malm voodiraami 20euriga millel oli tagapool mis minul alati seinapoole jääb, kriimustus. Külmkapp, nõudepesumasin, diivan, söögilaud, toolid ja köök koos töötasapinnaga olid eelarve sees koos kaubikuga kohaleveoga. On tehtav madala eelarvega kui pingutad.


Ellubori

Jah, kui sul on aega. Me olime küll eelarve teinud kõigi riigilõivude, lepingutasude, hindamisaktide ja esmase mööbli vajadusega. Aga uskumatult suur osa on väiksed asjad mille peale sa ei mõtle, nagu vana voodilina on väike, 1.5a vana pann ei tööta induktsioonil, köögis pole prügikasti, magamistuppa paistab tänavavalgustuslamp sisse kardinateta, pesu pole kuhugi kuivama panna, võtmeid vaja paljundada jne. Need väiksed asjad söövad ära väga suure osa eelarvest.


a-net_

Just - aega oli vaja minu meetodiga :) Aga siiski teostatav kuigi mitte nii lihtne kui poodi minna ja uuelt osta.


oxygeneration

\~60 ruutu, kesklinn, buumi ajal ehitatud C-energiaklassi maja, kahetoaline. ostsin sügisel 2021. elan üksi. ​ laen hetkel ca 700 eur (oli ca 550 eur kui euribor 0 oli) kommunaalid dets eest olid 165 eur (küte sellest 95 eur (keskküte)) nett 20 eur elekter 40 eur (vannitoa põrandakütte välja lülitaks oleks ca 20 eur, kasutan [Themot](https://www.themo.io), et oleks soodsam ja põrand ikka soe) Kindlustus 10 eur. Ehk siis kodu püsikulud on hetkel (talv + euribor kõrgem) ca 1000 eur. Suvel (kesk- ja põrandakütteta) ja euriborita olid ca 650. Kui võimalik ja tegeleda viitsid, võid proovida elektri ja neti hinda alla kaubelda - saad kasvõi paarkümmend eurot võitu iga kuu. Korterite üürid peaks alla minema hakkama nii et tasub turul silma peal hoida - võid soodsama üüriga parema pesa leida. Samuti, võib-olla leiad koha mis on ruutmeetrite poolest väiksem (= väiksemad kommunaalid) kuid layout on sama või parem mis sul hetkel. Kõik oleneb majast - vahel võid leida ka sama suure korteri kus on kommunaalid madalamad kuna ühistul pole laenu või gaasikütte asemel on keskküte. Minu hinnangul on sul vähese korterite arvu tõttu majaga seotud laenukoormus päris kõrge. 143 euri kuus on 1700 euri aastas ja kui laenu jagub veel 10 aastaks, maksad üle 17k selle peale. Suuremas majas jaguneb laen rohkemate korterite peale ja pikas perspektiivis säästad. Uuemas-suuremas majas on remondifond või laen tavaliselt kuskil 60 sendi ja 1 euro per ruutmeeter vahel (jällegi, kõik oleneb majast, laenust, vajadustest).


Stromovik

Breznevka 66m2 Kommunalid detsembris 220 ( 140 neist on kute) Elekter 26 Net 20


kyynik

Mul on kaks korterit. Üüril on gaasiküttega majas, aga suur panelka, palju kortereid. 30m2 peale oli gaasiarve 90eur detsembris. Sul seega topelt. Kuna maja suurem, jaguneb maja soojustuse pangalaen ja haldustasu jms paremini ära. Aga ikkagi 150 eurot. Üüri küsin tolle eest 350 eurot, kesklinnas ja koer lubatud. Soovijaid on seni jagunud, hoolimata lollakalt kõrgest haldustasust. Aga tõesti, maja on haldatud-hoolitsetud ka. Teine, kus ise elan, on 50m2 kahetoaline. Küll on keskküte, aga maja kehvemas olukorras, kortereid majas vaid 9. Seega kommunaalarve on seal 250 eur + 40 eur elekter ringis. Laenumakse tõusnud euriboriga 450 eurot. Meid elab korteris kaks suurt + 1 titt. Väga vajame suuremat, aga hindu vaadates hetkel ei torma. Pigem lähme üürima ja anname oma kahetoalise ka üürile.


antukirs

Ma usun, et need kulud pole mitte nii ka ainult Tallinnas. Ise vahetasin just ühe uusarendus korteri teise vastu - suuremas kodus kommud väiksemad...laen mõnevõrra suurem aga kogukulu suhteliselt sama. Kui müüd ja ostad uue tasub uurida mis igakuised fikskulud on sinu näida 143eur ühistu laen tundub päris palju pigem.


aarne_t

60m korter Mustamäel. Viimase aasta jooksul keskmiselt 352.27€ kuus korterikuludele. Sellest 32.75 elektrile, 26.67 netile, 133.27 kodulaenule, 163.58 ühistule (küte, vesi, kanalisatsioon, gaas, remondifond, prügivedu, jne).